Genmaicha je jedan od čajeva koje sam dugo vremena želio probati ali jednostavno nisam imao dobar izbor kod online trgovaca, s toga sam odlučio čekati na povoljnu priliku, i jednog dana, kao što kažu: strpljen, spašen - Genmaicha dođe meni pravo u ruke: ljetos dobih uzorak od meni do tada nepoznatog čajoljupca iz Hrvatske, a jesenas me je novo poznanostvo s trgovcem iz Japana obradovalo kutijom izdašnih uzoraka raznih čajeva iz Shizuoka prefekture. Jedan od tih je i Genmaicha, pa da počnemo.
Postoji više priča o nastanka ovog čaja, ili bolje reći miješanja čaja s uprženom rižom. Jedna od najdirljivijih je ona o neimenovanom samuraju i njegovom slugi Genmai-u. Sluga je jednom prilikom dok je pripremao čaj svom gospodaru slučajno prosuo nešto riže u čajnik sa tek zalivenim listovima, a kako je čaj u to doba bio posebno cijenjen i skup samuraj je odlučio skratiti za glavu svog slugu koji je sebi dozvolio trenutak nepažnje. Nakon učinjenog, ipak se odlučio popiti čaj, i tu je shvatio da je zapravo pogriješio, jer je jadan Genmai njegov čaj učinio samo ukusnijim. Svoje saznanje je podijelio sa ostaslim samurajima i ovu mješavinu nazvao Genmaicha (posthumno, Genmaijev čaj).
Ako se na trenutak trznemo iz priče za koju nema jakog osnova, slijedeći logiku složićemo se s jednim detaljem iz kratke priče gore: u davninama čaj je bio skup, veoma skup. Niži slojevi feudalnog Japana su nastojali da se približe višim, koliko toliko, s toga su imali određenu naviku pijenja čaja. Iako sigurno nisu mogli sebi priuštiti Matcha ceremoniju, drugorazredni listovi čaja su ipak bili dostupni u određenoj mjeri, a pošto su imali riže srazmjerno u dosta većim količinama neko je u određenom trenutku došao na ideju da sebi i svojoj porodici priušti češći užitak tako što je pomiješao to dvoje. Suho pržena riža brzo upija vodu i otpušta aromu i okus koji nadomješćuje one od lišća kojeg tek ima 20-30% u ovoj mješavini.
Međutim, Michael Harney u svojoj knjizi The Harney & Sons Guide to Tea nudi jedno dodatno, moderno objašnjenje. Prema njegovoj tvrdnji u dvadesetim godinama prošlog stoljeća domišljati trgovac čajem iz Kyota je došao na ideju elokventnog sjedinjenja dva najpoznatija usjeva Japana: riže i čaja. Iz ovoga, Genmaicha je složenica od Genmai, nepolirane smeđe riže i Cha - čaja.
U knjizi još stoji da je zadnjih godina ovaj čaj postao popularan među japanskom urbanom elitom te da se u SAD-u reklamiše kao zdrav napitak.
Genmaicha - mješavina suho pečene japanske riže i Bancha čaja u manjem omjeru. Aroma asocira na purane kokice. |
Veći dio mješavine (70-80%) čini prepržena riža nijansi karamel-smeđe. Listovi Bancha čaja su izlomljeni i grubo ispresavijani, ponegdje je moguće naći i peteljku od lista koja je veoma tanka ali pomalo i drvenasta. Mješavinom dominira aroma preprženosti i kokica.
Prepržena riža brzo upija vodu i bubri. |
Listovi čaja su otvoreni, ujednačenog tona i pomalo kožnate teksture. Riža je nabubrila i pomalo je ljepljiva na dodir te je preprženo mirisna uz obris slatkoće. Aroma prepržene riže je jednako dominantna pa listovi čaja ne mogu doći do izražaja.
Bistra i svijetlo smaragdna infuzija karakteriše ovaj čaj. |
Prva infuzija je bistra uz svijetlu nijansu smaragdno zelene, preprženo mirisna na kokice uz nešto taloga na dnu (sitne čestice od riže i malo lista). Genmaicha je laganog tijela, osvježavajuća, uz suptilne i delikatne travnate note koje se zavšavaju naglašenom preprženošću i notama puranih kokica. Neposredno nakon gutanja na ivicama jezika se javlja upečatljiva kratkotrajna slatkoća koja se ponovo javlja u nepravilnim intervalima.
Druga infuzija je skoro jednakog tona uz mali dodir žute, te za nijansu slabijih nota kokica. Svježina ne jenjava a preprženi karakter dolazi do većeg izražaja nego kod prethodnog infuziranja. Slatkoća koja je u prethodnoj šoljici obitavala na ivicama jezika je sada na vrhu, te mimo toga može se primjetiti i određena sočnost.
Genmaichu možete naručiti ovdje po cijeni od 525 Jena za 100 grama, što je trenutno 4,75€. Na slici ispod su prikazani troškovi poštarine. I za kraj još da napomenem da u ovomjesečnoj razmjeni čajeva uzorak ovog čaja putuje za Crnu Goru. Ukoliko želite da učestvujete u mjesečnim razmjenama čajeva ili da se družite sa ostalim čajoljupcima učlanite se u našu grupu.
Ostale recenzije Hamasa-En čajeva: Houjicha
Konačna ocjena - 91/100
Ovo je genijalno ! Odličan blog.
OdgovoriIzbrišida li je slatki pelin djelotvoran?
OdgovoriIzbriši